Na válečku o rozměrech 18 x 12 mm jsou detekovány povrchové vady (otisk nebo poškrábání) o rozměrech minimálně 1 x 0,5 mm. Kontrolována je celá produkce, která činí 50 000 dílů za směnu.
Kontrolované díly se odebírají z násypky pomocí vibračního dopravníku. Aby stroj mohl vůbec dosáhnout potřebného taktu 0,54 s, je třeba kontrolovat dva díly zároveň. Základem stroje je karusel s pěti polohami. V každé poloze jsou pozice pro dva měřené válečky. Ve dvou prvních polohách jsou válečky nasazeny a adjustovány na otočné trny, ve třetí poloze jsou trny roztočeny a dvě řádkové kamery zhotoví snímky povrchu obou válečků. Čtvrtá a pátá poloha jsou výstupní. Ve čtvrté jsou pneumaticky odsáty z trnu kusy, které prošly kontrolou jako bezvadné, v páté poloze případný zbylý vadný kus. Systém strojového vidění tedy musí stihnout vyhodnocení v době, než se karusel pootočí ze třetí do čtvrté polohy. Jak karusel skutečně vypadá ukazuje obrázek. V popředí je vidět blok s kamerami a osvětlovači, vpravo dvě výstupní pozice, vzadu vstupní a justovací pozici.
Válečky jsou nasvíceny celkem čtyřmi osvětlovači tak, aby byla povrchová vada viditelná. Ke snímání byly použity rychlé řádkové kamery připojené k výkonnému průmyslovému PC pomocí gigabitového ethernetu. Inspekční software byl vyvinut ve firmě FCC Průmyslové systémy. Při nalezení vadného dílu je pořízen jeho snímek a uložen v databázi. Kdykoliv se lze podívat jak vypadá konkrétní vada vyřazeného dílu. Program rovněž loguje počet změřených dílů, vede statistiku zmetkovosti, umožňuje i on-line náhledy na průběh kontroly.
Realizace: FCC průmyslové systémy s.r.o.
Použité kamery řádkové Basler Runner 1024 pix.