FCC průmyslové systémy
+420 472 774 173
info@fccps.cz
Praha
Ústí nad Labem
Bratislava
PO - PÁ
8:00 - 16:00
E-shop
Banner rubrika 1
Modbus TCP
Profibus
EtherCAT
PROFINET
Ethernet/IP
M.2 NVMe v průmyslovém nasazení
HMS představuje komunikační řešení pro bateriové systémy skladování energie
Cloud a kybernetická bezpečnost v kritických aplikacích
Jakou technologii SSD zvolit
„Časová synchronizace – přestupná sekunda“
Siemens PLC - Jak na vzdálenou správu
Porovnání rádiových přijímačů Meinberg
Pokročilé technologie lcd displejů – optical bonding
Využití a výhody out-of-band připojení pro zařízení IoT
CAN FD - stručný úvod
Definice rozšířené teploty pro průmyslové paměti.
Synchronizace času - profesionální audio/video broadcasting
Elektrická (smart) dálnice
Zajímavý výzkum na katedře měření ČVUT FEL
Stroj pro kontrolu kulových čepů
Příklady 3G a 4G modemů
Kontrolní zařízení pro kovové třmeny
Stabilní výkon SSD v nestabilních situacích napájení
Vizualizace výrobních dat, On-line reporting stavu výroby
Antimikrobiální ošetření Active Key inovace
Vizualizace výrobních dat, On-line zásobování Machinery a Assembly
Řídicí terminály pro biologické laboratoře
CAN - stručný úvod
ATOP - průmyslové ethernetové switche, routery
Kontrola barevného odstínu světlovodičů automobilového reflektoru
Strojové učení strojového vidění
Londýnské metro je na špici ve získávání energie pro využití ve stanicích
Pásma LTE/UMTS/EDGE/GSM používaná v České republice
PC Nexcom zlepšuje svážení odpadků
Průvodce výběrem vhodné gateway
Kontrola správného postupu ruční montáže chladiče klimatizační jednotky
Měřicí stanice pro záznam dat z průtokoměrů a měřičů hladin na modelu vodního díla
Teaming - redundantní Ethernet pod Windows
Kontrola sestavy čerpadla pro automobilový motor
Ochrana proti přepětí v kontextu průmyslové elektroniky - svodiče a galvanická izolace
Mobilní data v proudu času
Strojové vidění hlídá kvalitu v lakovně plechu
Kontrola plastového výlisku
PCI Express - mýty a fakta
Identifikace a kontrola přítomnosti krytu automobilového reflektoru ve stříkací lince
Stanice pro kontrolu sestavy konektoru
Kontrola 50 000 dílů za směnu
Antény pro WiFi - 1. část
Antény pro WiFi - 2. část
Základní přehled o technologii WiFi
Dodávané a podporované operační systémy pro PC
Přehled procesorů versus verze Windows

EtherCAT


Vznik 2003
Vývoj EtherCAT Technology Group (ETG)
Založen na Ethernetu
Použití v PLC Beckhoff

EtherCAT (Ethernet for Control Automation Technology) je průmyslová sběrnice založena na Ethernetu a vyvinutá společností Beckhoff Automation. Protokol je standardizován v IEC 61158 a je vhodný pro výměnu dat v reálném čase v automatizační technice.

Cílem při vývoji EtherCAT bylo použít Ethernetu pro automatizační aplikace vyžadující krátké doby aktualizace dat (s doby cyklu; ≤ 100 μs) s nízkým jitterem komunikace (pro účely přesné synchronizace; ≤ 1 μs) a sníženými náklady na hardware. Typickými oblastmi použití pro EtherCAT jsou řízení strojů (např. tváření kovů, balení, vstřikování, montážní systémy, tiskařské stroje, robotika).

Principy fungování

Princip komunikace EtherCATu je založen na technologii "processing on the fly". To znamená, že data jsou zpracovávána během přenosu dat. Každé EtherCAT zařízení přidává svá data do Ethernetového rámce, který je posílán na další zařízení v řetězci. Každé zařízení zpracovává data, která potřebuje, a přidává svá data do Ethernetového rámce, který je posílán na další zařízení v řetězci. Tento proces umožňuje rychlý a spolehlivý přenos dat v reálném čase.

  

Protokol

Protokol EtherCAT je optimalizován pro procesní data a je přenášen přímo v rámci standardního Ethernetového rámce IEEE 802.3 pomocí Ethertype 0x88a4. Může se skládat z několika dílčích telegramů, z nichž každý obsluhuje určitou paměťovou oblast obrazů logického procesu, která může mít velikost až 4 GB. Posloupnost dat je nezávislá na fyzickém pořadí uzlů v síti; adresování může být v libovolném pořadí. Broadcast, multicast a komunikace mezi slave zařízeními je možná, ale musí být iniciována hlavním zařízením.

Výkon

Výměna procesních dat s 1000 distribuovanými digitálními I/O trvá asi 30 μs, což je typické pro přenos 125 bajtů přes 100Mbit/s Ethernet. Řízení pohonů o 100 osachách, zvládá s taktem až 10 kHz. Typické rychlosti aktualizace sítě jsou 1–30 kHz. Využití šířky pásma je maximalizováno, protože každý uzel a každá data nevyžadují samostatný rámec. Tak jsou dosažitelné extrémně krátké doby cyklu ≤ 100 μs. Použitím plně duplexních funkcí 100BASE-TX lze dosáhnout efektivních datových rychlostí více než 100 Mbit/s. Princip technologie EtherCAT je škálovatelný a není vázán na 100 Mbit/s. EtherCAT G a 10G jsou nová rozšíření standardního EtherCAT využívající infrastrukturu 1Gb/s a 10Gb/s pro výrazně větší šířku pásma, aby vyhovovala potřebám IIoT a Průmyslu 4.0.


Topologie

EtherCAT (Ethernet for Control Automation Technology) podporuje různé topologie, které se mohou lišit v závislosti na konkrétní aplikaci. Základní topologií je lineární topologie, která se používá pro jednoduché aplikace s malým počtem zařízení. Další topologií je hvězdicová topologie, která se používá pro aplikace, kde je potřeba snadná instalace a údržba. Existují také další topologie, jako jsou stromová topologie a smyčková topologie, které se používají pro složitější aplikace.


Lineární topologie

Lineární topologie EtherCATu se používá pro jednoduché aplikace s malým počtem zařízení. V této topologii jsou zařízení propojena v řadě, kde každé zařízení přijímá a odesílá data dál. Tato topologie je jednoduchá a levná, ale může být citlivá na rušení a může mít omezený dosah.


Hvězdicová topologie

Hvězdicová topologie EtherCATu se používá pro aplikace, kde je potřeba snadná instalace a údržba. V této topologii jsou zařízení propojena do centrálního uzlu, který slouží jako rozbočovač pro přenos dat. Tato topologie umožňuje snadnou instalaci nových zařízení a umožňuje jednoduchou údržbu, ale může být citlivá na výpadek centrálního uzlu.


Stromová topologie

Stromová topologie EtherCATu se používá pro složitější aplikace, kde je potřeba propojit více lineárních topologií do jedné sítě. V této topologii jsou zařízení propojena do stromové struktury, kde každé zařízení může být připojeno k jinému zařízení.


Z našeho portfolia dokážeme pro Ethernet/IP nabídnout: 

Propojení sítí EtherCAT

Anybus X-brány umožňují připojení vašeho zařízení nebo sítě EtherCAT k mnoha dalším sběrnicím nebo průmyslovým Ethernetovým sítím.

 

Propojení sériových nebo CAN-based zařízení s EtherCAT

Anybus Communicator je samostatný protokolový konvertor, který vám umožní připojení vašeho ne-síťového nebo CAN-based zařízení k EtherCAT.

 


Vestavěné řešení pro připojení k EtherCAT

Integrujte připojení k EtherCAT do vašich průmyslových zařízení

Anybus CompactCom - revoluční řada CompactCom 40 je založena na oceněném síťovém procesoru Anybus NP40. Je vhodná nejen pro obecné ale i pro náročné aplikace EtherCAT s rychlými cykly sítě a synchronizačními požadavky.

 
Eshop
Youtube
Magazín
Kalalog
FCC průmyslové systémy


Již více než 25 let na českém trhu

FCC průmyslové systémy je technicko – obchodní společností, zastupující významné výrobce v oblasti průmyslové automatizace a telekomunikační techniky. V oblasti průmyslové automatizace zahrnuje naše nabídka spektrum sahající od senzorových systémů přes průmyslové sběrnice a průmyslové komunikace po průmyslové výpočetní, řídicí a dispečerské systémy na bázi specializovaných PC. Naší významnou specializací jsou systémy pro strojové vidění využívané v oblasti výrobní automatizace a kontroly kvality. Spolupracujeme s nejvýznamnějšími světovými dodavateli průmyslové výpočetní techniky a komunikací z Evropy a Asie a disponujeme i vlastním vývojovým a konstrukčním zázemím včetně vývoje softwaru.

up