FCC průmyslové systémy
+420 472 774 173
info@fccps.cz
Praha
Ústí nad Labem
Bratislava
PO - PÁ
8:00 - 16:00
E-shop
Banner rubrika 1

Průmyslový ethernet

Síťové spojení po Ethernetu je v průmyslu stále více požadováno, a to kvůli vyšším nárokům na datovou rychlost. Pronikání Ethernetu do aplikací v průmyslu či dopravě, ovšem klade vysoké nároky na spolehlivost.

Primárními stavebními prvky jsou dnes již téměř výhradně přepínače (switch).  Základními vlastnostmi průmyslového switche jsou vysoká spolehlivost a odolnost vůči nepříznivým podmínkám (extrémní provozní teploty, nežádoucí vibrace, prašné či vlhké prostředí kybernetické nebezpečí). 


Námi dodávané komponenty pro průmyslový Ethernet, od výrobců jako jsou Advantech či Korenix, jsou právě konstruované pro takto náročné podmínky.


 

 

 

 

Ethernet byl poprvé vyvinut v 70. letech 20. století a později byl standardizován jako IEEE 802.3.
Ethernet umožňuje připojení počítačů (periferii) pod jednu síť – bez ní by komunikace mezi zařízeními v dnešním moderním světě nebyla možná. Ethernet je globální standard pro systém propojení více počítačů, zařízení, strojů atp. do jedné sítě, tak že mohou mezi sebou komunikovat.

 

Rozdělení switchů dle úrovně managmentu

 

Nemanažovatelné switche

 

Switche bez operačního systému a bez možnosti nastavení, kromě jednoduchých nastavení prostřednictvím DIP přepínačů

Příklad aplikace:
Jednoduché aplikace bez potřeby pokročilých funkcí směrování packetů, prioritizace nebo kyber bezpečnosti, jejich jednoduchá konstrukce je, ale předurčuje k použití při kritických aplikacích v oblasti náročných průmyslových prostředí. Např. propojení řídicích systémů strojů.
 


[ e-shop]

Switche Layer 2

 

Plně manažovatelný switche, avšak bez možnosti routování.

Příklad aplikace:
Switche jsou vhodné pro aplikace, kde je třeba používat jejich pokročilé funkce jako kruhové zapojení, redundantní zapojení, VLAN, VPN, prioritizace nebo autentifikace. Např. propojení privátní sítě ve výrobní hale. 


[ e-shop]

Switche Layer 3

 

Plně manažovatelný switche, s podporou routování.

Příklad aplikace:
Tyto switche se často označují jako routery, umožňují spojit 2 nebo více rozdílných sítí, k jejich funkcím patří VPN, Static/dynamic routing, NAT1-1, Firewall, VRRP. U sítí, které je třeba připojit k otevřenému internetu nebo je třeba spojit více nezávislých sítí mezi sebou (např. máte-li ve firmě zvlášť síť pro řídicí systémy a druhou pro sdílení informací mezi pracovišti)


[ e-shop]

 

 

Další způsoby dělení switchů

Switche můžeme kategorizovat podle rozličných parametrů, např. rychlost přenosu, typ přenosového media, montáž atd.

Přenosová rychlost

  • Fast Ethernet (do 100 Mbit/s)
  • 1 Gbit (do 1000Mbit/s)
  • 10Gbit (do 10 000 Mbit/s)

Přenosové medium

  • Metalické vedení
  • Optika (optické vlákno Singlemode nebo Multimode)
  • Bezdrátově (například přes LTE, Wifi, Bluetooth, LoRa, LPWAN)

Typ montáže:

  • na DIN lištu 35mm
  • do 19" racku
 

PoE

U průmyslových switchů se setkáváme i s dalšími vlastnostmi a funkcemi např. POE (Power over ethernet): obsahuje několik standardů, které přenášejí elektrickou energii spolu s daty po LAN kabelu s kroucenou dvojlinkou. To umožňuje, aby jeden kabel poskytoval datové připojení i elektrickou energii zařízením, jako jsou bezdrátové přístupové body (AP), kamery s internetovým protokolem (IP) a telefony přes internet (VoIP) atp.

 

 


[ e-shop]

 

Switche do specifických oborů

Ve specifických případech je třeba, aby switche splňovaly vlastnosti, které nejsou obvyklé. Jde hlavně o použití switchů v kritických nebo nebezpečných prostředích.

 

IEC 61850 je mezinárodní norma definující komunikační protokoly pro elektronická zařízení v elektrických rozvodnách. Tyto protokoly mohou běžet přes sítě TCP/IP nebo sítě LAN pomocí vysokorychlostního Ethernetu, aby se získaly potřebné časy odezvy pod čtyři milisekundy pro ochranná relé.

 

EN 50155 je norma vztahující se na elektronická zařízení používaná na kolejových vozidlech. Norma pokrývá aspekty tohoto elektronického zařízení včetně teploty, vlhkosti, otřesů, vibrací a jiných parametrů.

 

Další informace:

Průmyslový Ethernet v našem e-shopu < Zpět na produkty
Eshop
Youtube
Magazín
Kalalog
FCC průmyslové systémy


Již více než 25 let na českém trhu

FCC průmyslové systémy je technicko – obchodní společností, zastupující významné výrobce v oblasti průmyslové automatizace a telekomunikační techniky. V oblasti průmyslové automatizace zahrnuje naše nabídka spektrum sahající od senzorových systémů přes průmyslové sběrnice a průmyslové komunikace po průmyslové výpočetní, řídicí a dispečerské systémy na bázi specializovaných PC. Naší významnou specializací jsou systémy pro strojové vidění využívané v oblasti výrobní automatizace a kontroly kvality. Spolupracujeme s nejvýznamnějšími světovými dodavateli průmyslové výpočetní techniky a komunikací z Evropy a Asie a disponujeme i vlastním vývojovým a konstrukčním zázemím včetně vývoje softwaru.

up