FCC průmyslové systémy
+420 472 774 173
info@fccps.cz
Praha
Ústí nad Labem
Bratislava
PO - PÁ
8:00 - 16:00
E-shop
Banner rubrika 1

Průmyslové sběrnice - aktuální trendy


V průmyslové automatizaci se setkáváme s různými typu průmyslových sběrnic. Nejčastěji s průmyslovými sběrnicemi typu Profinet, Ethernet/IP nebo Profibus. Né všechna zařízení ale tento typ komunikace podporují. Jak tedy připojit PLC, roboty, IO moduly, které mají jiné komunikační rozhraní?

Řešením mohou být převodníky Anybus  od švédské firmy HMS Networks. Dlouholeté know-how této firmy je zárukou toho, že takto připojená zařízení budou komunikovat dle příslušných doporučení, která jsou garantována certifikátem „Fieldbus Conformance“ vydávané testovací laboratoří, která je akreditovaná mezinárodní asociací sdružující výrobce a uživatele dané průmyslové sběrnice.

A jak se aktuálně vyvíjí  trh s průmyslovými sběrnicemi?
Každý rok HMS Networks představuje svou analýzu trhu průmyslových sítí, která se soustředí na nově instalované komunikační nódy v průmyslové automatizaci po celém světě. Jako nezávislý dodavatel řešení pro průmyslovou informační a komunikační techniku (ICT, Information and Communication Technology) má HMS dobrý přehled o trhu s průmyslovými sítěmi. Studie s předpověďmi pro rok 2023 zahrnuje předpokládaný podíl na trhu a jeho změnu u provozních sběrnic, průmyslového Ethernetu a bezdrátových sítí. 

Ve studii pro rok 2023 dochází HMS k závěru, že trh průmyslových sítí nadále poroste, a očekává celkový meziroční růst trhu v roce 2023 o +7 %, což potvrzuje pokračující význam propojení zařízení v průmyslových závodech.

 

 

 

 


Průmyslový Ethernet stále roste

Počet instalovaných nódů průmyslového Ethernetu se zvýší o 10 % a bude pokračovat v růstu. Podíl průmyslového Ethernetu na počtu nově instalovaných nódů na celosvětovém trhu v průmyslové automatizaci nyní činí 68 % (loni to bylo 66 %). Souboj mezi standardy PROFINET a EtherNet/IP pokračuje, protože vedou žebříčky se shodným 18% podílem na trhu, ale EtherCAT také nadále silně roste a nyní je na nikým neohrožovaném třetím místě s 12% podílem na trhu. 


Pokles opět zaznamenávají provozní sběrnice

Loňský růst podílu provozních sběrnic byl dočasný, protože v roce 2023 poklesl počet nových instalací sběrnic o 5 %. Žebříček vede PROFIBUS s 6% podílem na trhu, ale v těsném závěsu je Modbus-RTU s 5 %.

Podíl nově instalovaných sběrnic dohromady bude v roce 2023 tvořit 24 % (loni 27 %). I když počet nových uzlů provozních sběrnic klesá, mnoho zařízení, strojů a továren se bude i nadále a po mnoho dalších let spoléhat na dobře fungující a osvědčené sběrnicové komunikační systémy.


Bezdrátové sítě rostou nejrychleji

Růst počtu bezdrátových sítí v roce 2023 zrychlil o 22 %, protože v automatizaci továren se zavádí stále více bezdrátových komunikačních řešení. Typické případy použití zahrnují náhradu kabelů, přístup k autonomně napájeným zařízením, k nimž žádné kabely nevedou, a připojení k mobilním průmyslovým zařízením. Pro tyto aplikace je ideálním řešením zařízení Anybus Bolt.


Průmyslové sítě jsou klíčové pro produktivitu a udržitelnost ve výrobě

„Solidní připojení k průmyslové síti je klíčem k dosažení provozuschopnosti výroby, která je potřebná k dosažení cílů produktivity a udržitelnosti v automatizaci továren,“ říká Magnus Jansson, ředitel produktového marketingu společnosti HMS Networks, Business Unit Anybus. „Klíčovými faktory, které iniciují pokračující rozšiřování průmyslových sítí, jsou kvalita, zabezpečení, bezpečnost a získávání přehledu prostřednictvím dat o zařízeních a strojích.“


Regionální specifika

V Evropě a na Blízkém východě jsou na předních místech komunikační systémy EtherNet/IP, PROFINET a EtherCAT, následované standardy PROFIBUS a Modbus-TCP. Na americkém trhu převažuje EtherNet/IP, ale silně se zvyšuje podíl protokolu EtherCAT. Roztříštěný asijský trh vede PROFINET. Následuje EtherNet/IP a další silní hráči: CC-Link a CC-Link IE Field, EtherCAT, PROFIBUS, a Modbus (RTU i TCP).


Pokud řešíte výměnu dat mezi různými sběrnicemi, obraťte se s důvěrou na nás.  Rádi Vám pomůžeme s výběrem vhodného řešení pro Vaši aplikaci. 
Více informací o nejpoužívanějších průmyslových sběrnicích najdete v našem technickém magazinu

 < Zpět do rubriky
Eshop
Youtube
Magazín
Kalalog
FCC průmyslové systémy


Již více než 25 let na českém trhu

FCC průmyslové systémy je technicko – obchodní společností, zastupující významné výrobce v oblasti průmyslové automatizace a telekomunikační techniky. V oblasti průmyslové automatizace zahrnuje naše nabídka spektrum sahající od senzorových systémů přes průmyslové sběrnice a průmyslové komunikace po průmyslové výpočetní, řídicí a dispečerské systémy na bázi specializovaných PC. Naší významnou specializací jsou systémy pro strojové vidění využívané v oblasti výrobní automatizace a kontroly kvality. Spolupracujeme s nejvýznamnějšími světovými dodavateli průmyslové výpočetní techniky a komunikací z Evropy a Asie a disponujeme i vlastním vývojovým a konstrukčním zázemím včetně vývoje softwaru.

up