FCC průmyslové systémy
+420 472 774 173
info@fccps.cz
Praha
Ústí nad Labem
Bratislava
PO - PÁ
8:00 - 16:00
E-shop
Banner rubrika 1

Přestupná sekunda letos opět nebyla


Přestupná sekunda je jednosekundová oprava nepravidelně aplikovaná v koordinovaném světovém času (UTC).
Jejím cílem je vyrovnat nepatrný rozdíl mezi délkou dne 86 400 sekund atomového času a průměrnou délkou dne slunečního času danou nepravidelnou rotací Země. Podobným způsobem přestupný rok vyrovnává podstatně výraznější rozdíl mezi délkou kalendářního roku (365 dní) a délkou tropického roku (cca 365,24 dne). 
Systém UTC kombinuje extrémně přesný mezinárodní atomový čas (TAI) se slunečním světovým časem (UT), který je založen na nepravidelném pohybu nebeského tělesa (Země). Aby byl běžně užívaný čas přesný a přitom se nelišil od pohybu slunce po obloze, zavádí se oprava pomocí přestupné sekundy, pokud rozdíl mezi oběma časy překročí rozmezí ±0,9 sekundy. 

Zodpovědnost za určování, zda a kdy se aplikuje přestupná sekunda, je na Mezinárodní telekomunikační unii. Ovšem již desítky let běží diskuze o úplném zrušení konceptu přestupné sekundy. Poslední velká debata na toto téma se odehrála v roce 2015 na Světové radiokomunikační konferenci ITU (WRC15). Rozhodnutí bylo odloženo na rok 2023: https://lnkd.in/dp55v3c.

Nyní je aktuální rozdíl mezi UTC a TAI 37 sekund. (UTC je zpožděn proti UTC) a ke korekci nedošlo ani na konci prosince roku 2020 a též ani nyní na konci června 2021.

Pokud máte zájem o další informace ohledně přestupné sekundy a UTC, vřele doporučujeme řadu článků od vysoce renomovaných autorů publikovaných v časopise ITU News . https://lnkd.in/d66uBqy ("Budoucnost času").

Na závěr nutno podotknou, že všechny produkty pro synchronizaci času německého výrobce Meinberg jsou “leap second ready”.< Zpět do rubriky
Eshop
Youtube
Magazín
Kalalog
FCC průmyslové systémy


Již více než 25 let na českém trhu

FCC průmyslové systémy je technicko – obchodní společností, zastupující významné výrobce v oblasti průmyslové automatizace a telekomunikační techniky. V oblasti průmyslové automatizace zahrnuje naše nabídka spektrum sahající od senzorových systémů přes průmyslové sběrnice a průmyslové komunikace po průmyslové výpočetní, řídicí a dispečerské systémy na bázi specializovaných PC. Naší významnou specializací jsou systémy pro strojové vidění využívané v oblasti výrobní automatizace a kontroly kvality. Spolupracujeme s nejvýznamnějšími světovými dodavateli průmyslové výpočetní techniky a komunikací z Evropy a Asie a disponujeme i vlastním vývojovým a konstrukčním zázemím včetně vývoje softwaru.

up