FCC průmyslové systémy
+420 472 774 173
info@fccps.cz
Praha
Ústí nad Labem
Bratislava
PO - PÁ
8:00 - 16:00
E-shop
Banner rubrika 1

Nové komunikační brány Anybus pro IIOT


Nové komunikační brány Anybus otevírají snadnou a bezpečnou cestu k IIoT prostřednictvím MQTT a OPC UA
 
Společnost HMS Industrial Networks oznámila, že uvádí na trh novou řadu komunikačních bran Anybus Communicator IIoT a Anybus X-gateway IIoT s podporou protokolů MQTT a OPC UA, které umožňují výměnu dat mezi zařízeními všech významných průmyslových komunikačních sítí a aplikacemi IIoT.
 
 

Nové řady komunikačních bran Anybus Communicator IIoT a Anybus X-gateway IIoT od firmy HMS otevírají díky nové podpoře MQTT a OPC UA v kombinaci s kompletním pokrytím významných komunikačních standardů přímou a výkonnou cestu k IIoT.
Systémoví integrátoři i konstruktéři a výrobci strojů a zařízení ocení skutečnost, že mohou jednoduše a bezpečně přenášet data z téměř jakýchkoliv průmyslových zařízení komunikujících prostřednictvím průmyslového Ethernetu, průmyslových provozních sběrnic, CAN nebo sériových protokolů do informačních systémů a softwaru IoT.

Připojení jakéhokoliv zařízení k IIoT
Bez ohledu na to, zda jsou data generována jednotlivým zařízením, řadou strojů nebo celým automatizačním systémem, komunikační brány Communicator IIoT a X-gateway IIoT umožňují jejich bezproblémovou integraci, sledování a analýzu v moderních systémech IIoT.
Integrace dat z nových i stávajících průmyslových zařízení umožňuje zlepšit transparentnost a schopnost rozhodovat se v rámci celého závodu, zvýšit produktivitu stejně jako podnikat s většími ohledy na udržitelnost výroby. 

Tak snadné, jak jen IIoT může být!
Komunikační brány Anybus Communicator IIoT se specializují na poskytování dat ze zařízení se sériovými protokoly a CAN, zatímco komunikační brány Anybus X-gateway IIoT integrují data z provozních sběrnic a sítí průmyslového Ethernetu. Typické příklady použití těchto komunikačních bran představuje integrace dat např. ze sítí Modbus RTU a TCP, sítí CAN s různými protokoly, sítí PROFIBUS-DP, EtherNet/IP, PROFINET, EtherCAT, POWERLINK nebo CC-Link.
Stávající uživatelé ocení, že není třeba žádné programování a že konfigurace programu komunikačních bran řad Communicator a X-gateway zůstává i pro verzi IIoT stejná. Užitím volně dostupného konfiguračního nástroje Anybus Configuration Manager, ACM, mohou uživatelé snadno konfigurovat komunikaci, převádět požadovaná data a mapovat proměnné pro jejich efektivní využití v informačních systémech a aplikacích IIoT. Při vytváření připojení do informačních systémů mohou komunikační brány představovat zařízení MQTT Client nebo OPC UA Server.

Bezpečné spojení s IT a IIoT
Skutečnost, že komunikační brány Anybus Communicator IIoT a Anybus X-gateway IIoT jsou samostatné hardwarové jednotky stojící mezi provozní technikou (OT – Operational Technology) a informačními systémy (IT – Information Technology), přináší vysokou míru zabezpečení. Po instalaci je možné komunikačními bránami přenášet data jen jedním směrem, z OT do IT, což znamená, že průmyslová zařízení a systémy připojené ke komunikační bráně zůstávají izolované od případných útoků ze strany IT. Například PLC v průmyslové síti místo přímého připojení do IT přenáší data prostřednictvím komunikační brány, což je jak bezpečné z hlediska funkce, tak zabezpečené z hlediska rizika útoku.

O OPC UA
OPC Unified Architecture (UA) je průmyslový komunikační standard orientovaný na služby pro zabezpečenou a spolehlivou výměnu dat. Je to standard nezávislý na platformě a zaručuje bezproblémový tok informací mezi zařízeními různých výrobců. Definuje služby pro výměnu dat mezi zařízeními typu Client a Server včetně přístupu k datům v reálném čase, monitorování alarmů a událostí, přístupu k historickým datům a dalším aplikacím. Standard je spravován sdružením OPC Foundation.
OPC UA se nyní používá v široké škále aplikací a řešení od přímé komunikace M2M až po nová řešení pro propojení IT/OT a připojení ke cloudu. Stejně jako jakýkoliv jiný protokol založený na IP, také OPC UA může koexistovat na stejné síti s jinými průmyslovými protokoly a doplňovat tak řízení v reálném čase o zabezpečený a na služby orientovaný datový kanál. 

O MQTT
MQTT (Message Queue Telemetry Transport) je protokol typu publish/subscribe určený pro zasílání zpráv, který představuje ideální způsob pro vytvoření komunikačního mostu mezi IT a OT a pro řešení IIoT. Je založený na jednoduchém a přímém přístupu a stal se jedním z nejpopulárnějších protokolů umožňujících výměnu dat a tok informací v průmyslu.

MQTT je založen na využití aplikace message broker, k níž se průmyslová zařízení připojují jako klienty. Klienty si vyměňují data prostřednictvím aplikace broker využívající témata (topics) s flexibilní syntaxí. Aplikace broker využívá témata k tomu, aby rozhodla, který klient má zprávu přijmout. 

Ve srovnání s OPC UA je protokol MQTT flexibilnější a snáze se implementuje. Na druhé straně postrádá modely dat a služeb a bezpečnostní schéma, které jsou definovány ve standardu OPC UA.

IIOT brány v našem e-shopu.

 


 


HMS Industrial Networks< Zpět do rubriky
Eshop
Youtube
Magazín
Kalalog
FCC průmyslové systémy


Již více než 25 let na českém trhu

FCC průmyslové systémy je technicko – obchodní společností, zastupující významné výrobce v oblasti průmyslové automatizace a telekomunikační techniky. V oblasti průmyslové automatizace zahrnuje naše nabídka spektrum sahající od senzorových systémů přes průmyslové sběrnice a průmyslové komunikace po průmyslové výpočetní, řídicí a dispečerské systémy na bázi specializovaných PC. Naší významnou specializací jsou systémy pro strojové vidění využívané v oblasti výrobní automatizace a kontroly kvality. Spolupracujeme s nejvýznamnějšími světovými dodavateli průmyslové výpočetní techniky a komunikací z Evropy a Asie a disponujeme i vlastním vývojovým a konstrukčním zázemím včetně vývoje softwaru.

up