FCC průmyslové systémy
+420 472 774 173
info@fccps.cz
Praha
Ústí nad Labem
Bratislava
PO - PÁ
8:00 - 16:00
E-shop
Banner rubrika 1

Druhá generace Anybus komunikátorů


Již je to rok, co firma HMS uvedla druhou generaci Anybus komunikátoru, v té době pouze variantu s Ethernet/IP. V současné době jsou již k dispozici i verze s Modbus TCP a PROFINET a do konce roku přibude i verze Profibus. 

V čem se nová generace liší od první generace, která se vyrábí již 20 let?

Bezpečnost, vysoký výkon a spolehlivost při použití nejnovější technologie Anybus

Všechny komunikátory druhé generace používají osvědčený procesor Anybus NP40, který je osazen ve všech „embedded“ zařízeních a zajišťuje dostatečný výkon, spolehlivost a bezpečnost.
Nová generace komunikátoru má díky novému HW a přepracovanému SW až 10x rychlejší přístup k datům než generace první.  Zároveň se zvýšil objem dat, který lze mezi zařízením a průmyslové sběrnicí přenášet. Nově lze přenášet až 1 448 byte oběma směry. 
Zvýšila se i úroveň zabezpečení. Nové komunikátory jsou osazeny bezpečnostním čipem, který znemožňuje nedovolenou modifikaci firmwaru třetí stranou. 


Snadnější konfigurace

Ke konfiguraci zařízení již není potřeba žádný další SW. Vše se nastavuje přes intuitivní webové rozhraní.
Webové rozhraní neslouží pouze ke konfiguraci, ale lze ho využít pro diagnostiku. Sledovat můžete status jednotlivých rozhraní, případně je k dispozici i log soubor se záznamem komunikace.

 


 

Příklad konfigurace komunikátoru přes webové rozhraní nové generace:

 

Rozhraní RS-422 není podporováno

Jedna z mála vlastností, která nebyla ze starší verze komunikátoru zatím implementována, je podpora rozhraní RS-422. Druhé generace komunikátorů podporují pouze RS-232 a RS-485, což je dostačující pro většinu aplikací. 
Dále nejsou zatím podporovány protokoly s délkou slova 7bit a není podporován protokol Modbus ASCII. Toto by mělo být doplněno v nové verzi firmware.


Aktuálně lepší dostupnost

Nová verze komunikátoru je nabízena souběžně s první generací. Přechod na novou verzi lze bez větších omezení doporučit jako náhradu za první generaci, nebo do nových projektů. Zvláště pak doporučujeme zvážit možnost použití novější generace v případě, že potřebujete rychlejší dostupnost zboží. Starší verze je aktuálně hůře dostupná z důvodu nedostatku některých klíčových komponent. Toto se netýká novější generace.
Nová verze komunikátoru má kompaktní štíhlé provedení a je určena pro montáž DIN lištu. Má všechny relevantní průmyslové certifikace jako CE a UL a rozsah provozních teploty od -25 do +70 °C.
 

Objednací kódy první a druhé generace a možnosti náhrady starší generace za novou: 
 

Starší verze Novější verze  Funkce
AB7013  ABC3013 Serial Master - PROFINET RT Slave
AB7028 ABC3028 Serial Master - Modbus TCP Slave
AB7007 ABC3007 Modbus RTU Master - EtherNet/IP Adapter
AB7072 ABC3007 / ABC3028 / ABC3090 Serial Master - Common Ethernet


Představení nového komunikátoru od HMS:

 

Na co myslet při náhradě stávajícího komunikátoru za komunikátor druhé generace:

Verze Profinet:

  • Musí se nainstalovat nový GSDML file do správce zařízení
  • Starší zařízení použité v projektu musí být nahrazeno novým ze správce zařízení
  • Paměťový rozsah procesních dat musí být změněn - toto platí pouze v případě AB7013 (PRT), pro AB7078 (PIRT) to není potřeba
  • Musí být přiřazen nový název

Verze Modbus-TCP:

  • Mapa registrů je v nové generaci změněna a při použití nové generace se musí toto v projektu zohlednit.


Verze Ethernet-IP:

  • Je nutné použít nový EDS file. 
  • (V některých případech umožňují konfigurační nástroje Ethernet/IP ignorovat rozdílné Device ID a zakázat i ostatní mechanismy identifikace).
     


< Zpět do rubriky
Eshop
Youtube
Magazín
Kalalog
FCC průmyslové systémy


Již více než 25 let na českém trhu

FCC průmyslové systémy je technicko – obchodní společností, zastupující významné výrobce v oblasti průmyslové automatizace a telekomunikační techniky. V oblasti průmyslové automatizace zahrnuje naše nabídka spektrum sahající od senzorových systémů přes průmyslové sběrnice a průmyslové komunikace po průmyslové výpočetní, řídicí a dispečerské systémy na bázi specializovaných PC. Naší významnou specializací jsou systémy pro strojové vidění využívané v oblasti výrobní automatizace a kontroly kvality. Spolupracujeme s nejvýznamnějšími světovými dodavateli průmyslové výpočetní techniky a komunikací z Evropy a Asie a disponujeme i vlastním vývojovým a konstrukčním zázemím včetně vývoje softwaru.

up