FCC průmyslové systémy
+420 472 774 173
info@fccps.cz
Praha
Ústí nad Labem
Bratislava
PO - PÁ
8:00 - 16:00
E-shop
Banner rubrika 1

Robotika

V našem vývojovém robotickém pracovišti v Ústí nad Labem vyvíjíme a testujeme robotické aplikace zaměřené na spojení robotiky se strojovým viděním a umělou inteligencí.

Zaměřujeme se na 3D simulace, 3D skenování, rozpoznání objektů a autonomní činnost robota řízenou počítačovým viděním. Spolupracujeme s Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC).

Vyvíjíme aplikace pro:

  • robotickou manipulaci s volně položenými objekty (BIN PICKING)
  • práci robota v proměnlivém prostředí (ROBOT MOTION IN CHANGING ENVIRONMENT)
  • interaktivní činnost robota v reálném čase (REAL-TIME ROBOT CONTROL)
  • kolaborativní roboty

 

Kolaborativní robotika

Kolaborativní robot umožňuje přímou spolupráci robota s člověkem ve společném prostoru bez nebezpečí zranění. Je určen pro práci prováděnou v tempu lidské činnosti, která je však pro lidské ruce obtížná a tím vyčerpávající. Jde například o manipulace vyžadující vysokou přesnost v omezeném prostoru, jako je vkládání drobných dílů nebo jemná montáž. Jiným důvodem nasazení kolaborativního robota může být prostor, ve kterém není efektivní zavírat robota do klece. Takovým prostorem může být například laboratoř nebo metrologické pracoviště, kde může kolaborativní robot automaticky provádět kamerové nebo jiné kontroly bez toho, aby bylo nutné budovat pro něj speciální zabezpečené pracoviště.

 

Za dobu existence oddělení Strojového vidění a robotiky jsme získali vysoké znalosti a zkušenosti s aplikací robotů značek ABB, Mitsubishi a Kuka, a to jak klasických 6-osých robotů, tak i kolaborativních  jedno i dvourukých robotů.

 

 

UKÁZKY REALIZOVANÝCH ROBOTICKÝCH APLIKACÍ

Detekce vad výlisku

Společnost FCC průmyslové systémy se detekcí vad výlisků zabývá již delší dobu a vyvinula pro tento účel několik detekčních metod. Dodáváme systémy, které kontrolují nejkritičtější ohyby kamerami vestavěnými přímo v lisovací formě. Pro dodatečnou kontrolu jsme vyvinuli skenovací hlavu určenou k montáži na robota, kterou lze hledat defekty v prakticky libovolném místě hotového výlisku. Robotická kontrola je zařazena za lisovací linku a může být programována na detekci vad, které nelze z technických důvodů kontrolovat kamerou vestavěnou ve formě.
Hlava pracuje na principu optické triangulace. Sestava zdrojového laseru, vysokorychlostní kamery a vyhodnocovacího softwaru je optimalizována pro hledání vad, které vznikají při porušení homogenity plechu při lisování. Tato optimalizace umožňuje hledat poruchy povrchu o hloubce pod 100μm při rychlosti skenování až 6m/s. 
Metoda navíc není kriticky závislá na přesné trajektorii nebo rovnoměrnosti pohybu skenovací hlavy, což usnadňuje programování robota. Z principu také vylučuje chyby vzniklé ušpiněním povrchu výlisku olejem, lubrikantem nebo jiným způsobem.

Hlavní rysy

  • flexibilní kontrola robotem
  • detekce vad pod 100 mikrometrů
  • skenovací rychlost 6 m/s
  • snadné programování robota

 

 

Robot ABB YuMi vyřešil problém s nedostatkem pracovníků

Jedná se o pracoviště, kde nebylo možné využít standardní robot v ochranné kleci, ani pracoviště z důvodu nedostatku místa ohraničit optickými závorami. Jedinou možností bylo nasadit tzv. COBOT (Cooperative Robot), který není při správně koncipované aplikaci člověku nebezpečný. Z důvodu zachování požadovaného taktu byl zvolen dvouruký robot společnosti ABB s označením IRB14000 YuMi (název je odvozen od „You And Me“). 
Pracoviště je koncipované jako plně automatická stanice schopná zabezpečit přibližně dvouhodinový bezobslužný provoz. Robot odebírá výrobky z připravených paletek na dopravníkovém pásu a zakládá je do zákazníkova stroje pro další zpracování. Následuje opětovné vyjmutí již hotového výrobku a založení zpět na pás.
Pro velký úspěch tohoto řešení bylo u zákazníka instalováno již několik podobných pracovišť. V několika případech bylo nutné robot ochránit proti potenciálně nebezpečně kapalině. Pro tento účel naše společnost ve spolupráci s dodavatelem vyvinula speciální ochranný oblek, který účinků této kapaliny spolehlivě odolá.

 

Robotický ořez ultrazvukovým nožem

Stroj provádí robotický ořez ultrazvukovým nožem. Tato technologie najde uplatnění například v automobilovém průmyslu při přesném ořezu pohledových fólií (koženky), kterými se pokrývají části interiéru automobilu. Po nalepení na plastový podklad (díl vnitřku interiéru) je třeba přesně odříznout přebytečné části fólie. Robotický ořez umožňuje rychlý a přesný pohyb nože ve 3D prostoru, ultrazvukem rozkmitávaný nůž zajistí čistý řez.

 

 

Další ukázky našich aplikací nalezneta na našem Youtube kanále Robotika.

 < Zpět na produkty
Eshop
Youtube
Magazín
Kalalog
FCC průmyslové systémy


Již 25 let na českém trhu

FCC průmyslové systémy je technicko – obchodní společností, zastupující významné výrobce v oblasti průmyslové automatizace a telekomunikační techniky. V oblasti průmyslové automatizace zahrnuje naše nabídka spektrum sahající od senzorových systémů přes průmyslové sběrnice a průmyslové komunikace po průmyslové výpočetní, řídicí a dispečerské systémy na bázi specializovaných PC. Naší významnou specializací jsou systémy pro strojové vidění využívané v oblasti výrobní automatizace a kontroly kvality. Spolupracujeme s nejvýznamnějšími světovými dodavateli průmyslové výpočetní techniky a komunikací z Evropy a Asie a disponujeme i vlastním vývojovým a konstrukčním zázemím včetně vývoje softwaru.

up