Průmyslový ethernet
Primárními stavebními prvky jsou dnes již téměř výhradně přepínače (switch). Základními vlastnostmi průmyslového switche jsou vysoká spolehlivost a odolnost vůči nepříznivým podmínkám (extrémní provozní teploty, nežádoucí vibrace, prašné či vlhké prostředí kybernetické nebezpečí).
Námi dodávané komponenty pro průmyslový Ethernet, od výrobců jako jsou Advantech či Korenix, jsou právě konstruované pro takto náročné podmínky.
Ethernet byl poprvé vyvinut v 70. letech 20. století a později byl standardizován jako IEEE 802.3.
Ethernet umožňuje připojení počítačů (periferii) pod jednu síť – bez ní by komunikace mezi zařízeními v dnešním moderním světě nebyla možná. Ethernet je globální standard pro systém propojení více počítačů, zařízení, strojů atp. do jedné sítě, tak že mohou mezi sebou komunikovat.
Rozdělení switchů dle úrovně managmentu
Nemanažovatelné switche
Switche bez operačního systému a bez možnosti nastavení, kromě jednoduchých nastavení prostřednictvím DIP přepínačů
Příklad aplikace:
Jednoduché aplikace bez potřeby pokročilých funkcí směrování packetů, prioritizace nebo kyber bezpečnosti, jejich jednoduchá konstrukce je, ale předurčuje k použití při kritických aplikacích v oblasti náročných průmyslových prostředí. Např. propojení řídicích systémů strojů.
[ e-shop]
Switche Layer 2
Plně manažovatelný switche, avšak bez možnosti routování.
Příklad aplikace:
Switche jsou vhodné pro aplikace, kde je třeba používat jejich pokročilé funkce jako kruhové zapojení, redundantní zapojení, VLAN, VPN, prioritizace nebo autentifikace. Např. propojení privátní sítě ve výrobní hale.
[ e-shop]
Switche Layer 3
Plně manažovatelný switche, s podporou routování.
Příklad aplikace:
Tyto switche se často označují jako routery, umožňují spojit 2 nebo více rozdílných sítí, k jejich funkcím patří VPN, Static/dynamic routing, NAT1-1, Firewall, VRRP. U sítí, které je třeba připojit k otevřenému internetu nebo je třeba spojit více nezávislých sítí mezi sebou (např. máte-li ve firmě zvlášť síť pro řídicí systémy a druhou pro sdílení informací mezi pracovišti)
[ e-shop]
Další způsoby dělení switchů
Switche můžeme kategorizovat podle rozličných parametrů, např. rychlost přenosu, typ přenosového media, montáž atd.
Přenosová rychlost
- Fast Ethernet (do 100 Mbit/s)
- 1 Gbit (do 1000Mbit/s)
- 10Gbit (do 10 000 Mbit/s)
Přenosové medium
- Metalické vedení
- Optika (optické vlákno Singlemode nebo Multimode)
- Bezdrátově (například přes LTE, Wifi, Bluetooth, LoRa, LPWAN)
Typ montáže:
- na DIN lištu 35mm
- do 19" racku
PoE
U průmyslových switchů se setkáváme i s dalšími vlastnostmi a funkcemi např. POE (Power over ethernet): obsahuje několik standardů, které přenášejí elektrickou energii spolu s daty po LAN kabelu s kroucenou dvojlinkou. To umožňuje, aby jeden kabel poskytoval datové připojení i elektrickou energii zařízením, jako jsou bezdrátové přístupové body (AP), kamery s internetovým protokolem (IP) a telefony přes internet (VoIP) atp.
[ e-shop]
Switche do specifických oborů
Ve specifických případech je třeba, aby switche splňovaly vlastnosti, které nejsou obvyklé. Jde hlavně o použití switchů v kritických nebo nebezpečných prostředích.
IEC 61850 je mezinárodní norma definující komunikační protokoly pro elektronická zařízení v elektrických rozvodnách. Tyto protokoly mohou běžet přes sítě TCP/IP nebo sítě LAN pomocí vysokorychlostního Ethernetu, aby se získaly potřebné časy odezvy pod čtyři milisekundy pro ochranná relé.
EN 50155 je norma vztahující se na elektronická zařízení používaná na kolejových vozidlech. Norma pokrývá aspekty tohoto elektronického zařízení včetně teploty, vlhkosti, otřesů, vibrací a jiných parametrů.
Produkty pro průmyslový Ethernet v našem e-shopu.