Panelové počítače

V praxi to znamená, že jsou propojeny s hardwarem, který zabezpečuje vlastní řídicí funkce (většinou PLC) a zajišťují vizualizaci a ovládání řízeného technologického procesu. 

Nejběžnější je montáž tohoto počítače přímo do dveří (panelu) rozvaděče nebo za pomocí držáku VESA třeba na zeď.  Dle použitého procesoru lze panelový počítač využít také jako tzv. tenký klient, ale i jako plnohodnotný PC s vysokým výpočetním výkonem. Tyto počítače jsou obvykle velice dobře vybaveny konektivitou, jako jsou několika násobné porty LAN, COM (RS232/422/485), USB, GPIO, HDMI či Display port. Taktéž disponují široký rozsahem na pájení nejčastěji v rozsahu 12-24V DC případně 9 -36 V DC.
Výrobci dávají také na výběr zákazníkovi mezi kapacitní nebo odporovou dotykovou vrstvou. V dnešní době převládají displeje s projekčně kapacitním TS. Vybírat lze také ve velikostech obrazovek od 3,5" až do 24" jak v poměru 4:3 tak i dnes častěji používaném poměru 16:9 a rozlišení až Full HD. Standardem je také krytí čelního panelu IP65 a vyšší. Průmyslové panelové počítače jsou stavěné s ohledem na maximální spolehlivost a nepřetržitý provoz 24/7, proto jsou většinou tyto počítače pasivně chlazené (bez ventilátorů a otvorů) za pomocí velkého hliníkového chladiče.

 

 

DOTYKOVÉ OBRAZOVKY:

Drtivá většina panelových počítačů je osazena dotykovou vrstvou (touchscreen) a to buď rezistivní nebo kapacitní.

Odporová (rezistivní) dotyková vrstva

 

Displeje s rezistivní dotykovou vrstvou byly jedny z prvních dotykových displejů. Stále hojně využívaný především v potravinářství.

Výhody: Lze používat s rukavicemi, lze ovládat pomocí jakéhokoliv mechanického nástroje, při rozbití nevypadají střepy, není náchylný na samovolný dotyk (kapky vody, hmyz),je levnější.

Nevýhody: Polyesterová vrstva není odolná proti mechanickému poškrábání poškození nebo degradaci, nelze ovládat více prsty, Je nutné vyvinout určitou míru tlaku na promáčknutí vrchní vrstvy. Displej je vždy mírně zapuštěny pod rámeček. Nelze opatřit optickým lepením displeje. Horší čitelnost, průhlednost a také přesnost.


[ Panel PC s rezistivním displejem v našem e-shopu]

 

 

Kapacitní (projekčně kapacitní) dotyková vrstva

 

Displeje s kapacitní dotykovou vrstvou jsou nejvíce využívanou technologií dneška. S touto technologií se setkáváme každý den třeba u mobilních telefonů, tabletů.

Výhody: Vysoká tvrdost displeje 7H až 9H odolnost proti poškrábání díky použití skla. Lze ovládat více prsty najednou (Zoom). K dotyku není potřeba vyvinout žádnou sílu a je velice přesný. Displej může být součástí předního panelu a není zapuštěn, nevzniká zde žádný záhyb (lépe se čistí). Lepší čitelnost a průhlednost displeje a lze opatřit optickým lepením.

Nevýhody: Nelze používat se silnými rukavicemi je nutné použít dotykové pero.


[ Panel PC s kapacitním displejem v našem e-shopu]

 

 

 

VOLITELNÉ VYLEPŠENÍ DISPLEJE:

  • U dodavatele APLEX lze u všech panelových PC volitelně dokoupit vyšší svítivost displeje HB (High Brightness) se svítivostí 1000cd. Doporučujeme na místech kde je zhoršená viditelnost displeje kvůli vysoké intenzitě okolního osvětlení.
  • APLEX nabízí také AD Auto Dimming , automatické snížení jasu displeje podle okolního osvětlení.
  • U dodavatele APLEX lze u některých panelových PC s kapacitním displejem volitelně dokoupit optické lepení displeje OB (Optical Bonding) zde je nutné počítat s delší dodací lhůtou.

Technologie Optical Bonding přináší do oblasti průmyslových displejů další úroveň kvality pro náročné aplikace obzvláště ve venkovním prostředí.
Více informací zde: Pokrocile technologie LCD displejů Optical Bonding

 

 

KONEKTIVITA:

Průmyslové panelové počítače jsou standardně osazeny možstvím rozličných portů.

 

STANDARD:
2x Gigabit LAN RJ45
2x USB 3.0
2x USB 2.0
2x COM RS232/485
1x Audio + Mic
1x Externí Switch
1x 3PIN 9-36V DC
1x mPCIE pro WiFI, BT, 4G
1x M.
 
 
 

VOLITELNÉ:
CAN BUS
8x GPIO
COM RS232/485 IZOLOVANÝ
DISPLAY PORT/HDMI/VGA
POE + GIGABIT LAN RJ45
SIM SLOT
MPCIE SLOT
PROFINET HILSCHER
USB 2.0/3.0
RFID READER/WRITER
BAR CODE SCANER
UPS BATTERY

 

 

Montáž:

Panelové počítače jsou promírně urrčené pro montáž do panelu, například do dvířek rozváděče, ale lze je montovat na rozné stojany či držáku pomocí VESA standardu.

Do panelu (rozvaděče):

Pro tuto nejrozšířenější montáž panelových počítačů je za potřebí tzv montážní kit do panelu (PMK panel mount kit) který obsahuje rozpěrné matky a šrouby (bývá součastí). Každý panelový počítač má v datasheetu rozměry, které je nutné vyříznout do dveří rozvaděče nebo panelu kam bude PC instalován. Pro vyříznutí doporučujeme laser nebo vodní paprsek (některé panelové počítače mají jen 3mm přesah rámečku)
 
 
 

Pomocí VESA držáku:

VESA uchycení je standardem pro montáž televizních obrazovek, monitorů ale také panelových PC. VESA má standardizované rozměry v milimetrech mezi šrouby a to 75x75,100x100, 200x100, 200x200, 400x400. U průmyslových počítačů je nejrozšířenější rozměr VESA 100x100. V tomto rozměru lze nalézt širokou škálu držáků jak výrobců PC tak především různých výrobců na internetu.

 

Průmyslové panelové počítače v našem e-shopu.
 

E-SHOP