FCC průmyslové systémy
+420 472 774 173
info@fccps.cz
Praha
Ústí nad Labem
Bratislava
PO - PÁ
8:00 - 16:00
E-shop
Banner rubrika 1

Flash disky

Polovodičové disky v průmyslových aplikacích stále častěji nahrazují choulostivé pevné disky HDD. Kromě extrémní mechanické odolnosti patří k jejich dalším výhodám široký rozsah provozních teplot, nízká spotřeba a bezhlučný provoz.

Kvalitní paměťové medium je nedílnou součástí robustního průmyslového počítače. Taiwanská společnost Innodisk je specialista na průmyslová paměťová média, moduly DRAM či rozšiřující karty. Produkty jsou vyvíjené pro maximální odolnost a životnost. Innodisk své produkty doplňuje novými technologiemi, softwarem pro ochranu uložených dat a funkčnosti produktu.

 

 

 

 

Provední flash medií

Innodisk dodává celou škálu provedení flash medií dle způsobu připojení na sbernici počítače

 

2,5" SATA


[ e-shop]

U.2 NVMe


[ e-shop]

SATADOM


[ e-shop]

IDE modul


[ e-shop]

SD karty


[ e-shop]

USB Flash


[ e-shop]

mSATA


[ e-shop]

CFast


[ e-shop]

CompactFlash


[ e-shop]

M.2 SATA


[ e-shop]

M.2 NVMe


[ e-shop]

 

 

Innodisk technologie

Při volbě vhodného polovodičového disku je několik parametrů, které je nutno zvážit. Kromě mechanického provedení, je asi nejdůležitější parametr: typ použitých čipů.

V naší nabídce SSD od společnosti Innodisk nabízíme čtyři varianty. SLC (používané u SSD s extrémně vysokým počtem zápisů a potřebou dlouhé životnosti uchovaných dat na disku), iSLC (používané u SSD s vysokým počtem zápisů a potřeby rychlého zápisu a čtení dat), MLC a TLC 3D2 (primárně určené pro zařízení s malým počtem zápisů).
Mezi jednotlivými technologiemi jsou dost velké cenové rozdíly. Pojďme se podívat, za co si u dražších variant připlácíme.

 

OBECNĚ:

TLC - Triple Level Cell - paměťová buňka se může nacházet v osmi stavech, tedy že uchovává informaci o 3 bitech. Může nabývat hodnot 111,110,101,100,11,10,01,00.
TLC čipy se vyrábějí ve velkých množstvích, proto jsou levné, ale nejsou tak spolehlivé, protože v jedné paměťové buňce nesou informaci o třech bitech, tzn. osm stavů. Rozdíly ve velikosti elektrického náboje, pomocí kterého jsou tyto stavy rozlišeny, jsou velice malé a časem vlivem degradace materiálu může docházet k chybám.
Použití: kancelářské zařízení, ze kterého se převážně čte, tedy neprobíhají opakované zápisy na disk. (P/E 3tis.) 

MLC - Multi Level Cell - paměťová buňka se může nacházet ve čtyřech stavech, tedy že uchovává informaci o 2 bitech. Může nabývat hodnot 00,01,10,11.
MLC čipy v jedné paměťové buňce nesou informaci o dvou bitech, tzn. čtyři stavy. Rozdíly ve velikosti elektrického náboje, pomocí kterého jsou tyto stavy rozlišeny, jsou větší než u TLC ale vlivem času a degradaci materiálu může opět docházet k chybám. 
Použití: zařízení s menším množstvím zápisů na disk (P/E 3tis.) 

SLC - Single Level Cell - každá paměťová buňka uchovává informaci pouze o jednom bitu a nabývá hodnot 1, nebo 0. Princip je podobný jako MLC, ale buňka může být pouze ve stavu 0, nebo 1. Rozdíly mezi těmito dvěma stavy jsou z pohledu velikostí elektrického náboje podstatně větší než u technologie MLC a proto nejsou náchylné na chyby. Jinými slovy, jejich životnost je řádově vyšší. 
Použití: náročné aplikace s opakovanými zápisy na disk, požadavek na dlouhou životnost uložených dat. 20x větší přepis než u MLC (P/E 60tis.) 

iSLC - je technologie Innodisk využívající paměťové čipy MLC, TLC v režimu SLC. Tzn., že využívá levné čipy MLC nebo TLC, ale díky speciálnímu firmware řadiče SSD ukládá do jedné paměťové buňky pouze dva stavy. Tato technologie je kompromis mezi životností a cenou.
Použití: aplikace s větším množstvím zápisů, 10x větší přepis než u MLC (P/E 30tis.)
 

 

Následující tabulka shrnuje parametry jednotlivých technologií:

 

Pro srovnání ještě graf s odhadem životnosti těchto tří technologií ve stejné aplikaci při srovnatelných podmínkách.
Následující graf je odhad životnosti 32GB SSD, který je zatížen zápisem 320GB za den.
 

 

Údaje které uvádíme u produktů Innodisk

TBW –  odhadovaný výsledek TBW (Total Bytes Written) pomáhá předpovědět množství dat (v terabajtech), která lze zapsat na disk, než dojde k jeho selhání.

P/E – počet cyklů (cyklus P/E) je posloupnost událostí, při kterých jsou data zapsána do polovodičové paměťové buňky NAND flash a následně jsou vymazány a přepsány.

MTBF– střední doba mezi poruchami (Mean Time Between Failures, zkratka MTBF) je statistická veličina, která slouží k ohodnocení spolehlivosti výrobku. Hodnota je v hodinách provozu než by mohlo dojít k poruše. Produkty Innodisk tuto hodnotu mají nad 3mil. hodin provozu.

 

 

 

Technologie pro vyšší bezpečnost

Společnost Innodisk nabízí i dalších technologie, které zvyšují bezpečnost Vašich dat a u běžných SSD disků pro spotřební elektroniku je nenajdete. Jsou to zejména tyto:

 

iCell Technology společnosti Innodisk zajišťuje ochranu kritických dat a jejich konzistenci během neočekávaného výpadku napájení. Toho je dosaženo integrovanými velkokapacitními kondenzátory, které udrží SSD v činnosti po nezbytně nutnou dobu, aby se zajistilo bezpečné uložení dat.  

 

iPower GuardTM Technology je technologie na úrovni HW, která chrání data a disk při nestabilitě napájení v momentě spouštění a vypínání systému. Nejúčinnější je v kombinaci s iCell a iData Guard.

 

iData Guard - je technologie na úrovni firmware SSD, která hlídá napájení. Při poklesu zajistí dokončení poslední operace a odmítne přijímání dalších požadavků na zápis. Tím zajišťuje konzistenci uložených dat na SSD. 

 

AES šifrování - 256bit Advanced Encryption Standard. Využijeme v případě, že chceme aby naše data byla chráněná proti zneužití. Využívá se k tomu dedikovaný šifrovací čip, který používá autonomně generovaný klíč pro šifrování. Šifrovací klíč je generován náhodně a je skrytý jak pro uživatele, tak i pro výrobce SSD. V případě požadavku na odstranění dat z SSD stačí dát příkaz na vymazaní tohoto klíče (což trvá méně než 1s) a data již nelze žádným způsobem obnovit. HW šifrování/dešifrování probíhá zcela transparentně, tzn. nemá negativní vliv na rychlost čtení a zápisu a bude fungovat na každém OS. 

 

 

Další informace:

Článek v sekci Technický magazín: 

 

Článek v sekci Aktuality: 

 

Flash disky Innodisk našem e-shopu < Zpět na produkty
Eshop
Youtube
Magazín
Kalalog
FCC průmyslové systémy


Již více než 25 let na českém trhu

FCC průmyslové systémy je technicko – obchodní společností, zastupující významné výrobce v oblasti průmyslové automatizace a telekomunikační techniky. V oblasti průmyslové automatizace zahrnuje naše nabídka spektrum sahající od senzorových systémů přes průmyslové sběrnice a průmyslové komunikace po průmyslové výpočetní, řídicí a dispečerské systémy na bázi specializovaných PC. Naší významnou specializací jsou systémy pro strojové vidění využívané v oblasti výrobní automatizace a kontroly kvality. Spolupracujeme s nejvýznamnějšími světovými dodavateli průmyslové výpočetní techniky a komunikací z Evropy a Asie a disponujeme i vlastním vývojovým a konstrukčním zázemím včetně vývoje softwaru.

up