
Časová synchronizace – „přestupná sekunda“
Přestupná sekunda je jednosekundová oprava nepravidelně aplikovaná v koordinovaném světovém času (UTC).
Jejím cílem je vyrovnat nepatrný rozdíl mezi délkou dne 86 400 sekund atomového časua průměrnou délkou dne slunečního času danou nepravidelnou rotací Země. Podobným způsobem přestupný rok vyrovnává podstatně výraznější rozdíl mezi délkou kalendářního roku (365 dní) a délkou tropického roku (cca 365,24 dne).
Systém UTC kombinuje extrémně přesný mezinárodní atomový čas (TAI) se slunečním světovým časem (UT), který je založen na nepravidelném pohybu nebeského tělesa (Země). Aby byl běžně užívaný čas přesný a přitom se nelišil od pohybu slunce po obloze, zavádí se oprava pomocí přestupné sekundy, pokud rozdíl mezi oběma časy překročí rozmezí ±0,9 sekundy.
Zodpovědnost za určování, zda a kdy se aplikuje přestupná sekunda, je na Mezinárodní telekomunikační unii. Ovšem již desítky let běží diskuze o úplném zrušení konceptu přestupné sekundy. Poslední velká debata na toto téma se odehrála v roce 2015 na Světové radiokomunikační konferenci ITU (WRC15). Rozhodnutí bylo odloženo na rok 2023: https://lnkd.in/dp55v3c.
Nyní je aktuální rozdíl mezi UTC a TAI 37 sekund. (UTC je zpožděn proti UTC) a ke korekci nedošlo ani na konci prosince roku 2020 a též ani nyní na konci června 2021.
Pokud máte zájem o další informace ohledně přestupné sekundy a UTC, vřele doporučujeme řadu článků od vysoce renomovaných autorů publikovaných v časopise ITU News . https://lnkd.in/d66uBqy ("Budoucnost času").
Na závěr nutno podotknou, že všechny produkty pro synchronizaci času německého výrobce Meinberg jsou “leap second ready”.